fbpx
banner
آوریل 27, 2019
1623 Views
دیدگاه‌ها برای آپادانا نماد ویژه صلح و دوستی بسته هستند
0 0

آپادانا نماد ویژه صلح و دوستی

Written by
banner

دنج‌ترین و مناسب‌ترین مکانی که در تخت جمشید می‌تواند در معرفی یک صحنه عظیم باستانی مورد استفاده برای راهنمایان گردشگری قرار بگیرد، پلکان شرقی کاخ آپاداناست. مسقف بودن این قسمت و برخورداری از سایبان باعث می‌شود تا گردشگران در یک محیط مناسب و دور از نور آفتاب بتوانند، شکوه ایران باستان را به نظاره بنشینند

یک راهنمای گردشگری بومی مرودشت با تاکید بر شکوه پلکان شرقی کاخ آپادانا در تخت جمشید ؛ به تالار پذیرایی بزرگ و مجللی نیاز بود و این نیاز داریوش را برآن داشت تا کاخ آپادانا را بنا کند كجا آپادانا را می‌توان از نظر هنری، تاریخی، سیاسی و معماری، بزرگترین کاخ تخت جمشید و نخستین بنای ایرانی دارای سنگ بنا دانست .

وی با اشاره به مستندات تاریخی اظهار می‌کند: بر اساس نوشته‌های خشایارشا ، مدت ساخت کاخ آپادانا به 30 سال رسیده است ؛ وزن تقریبی هر ستون در این کاخ به  85 تن و ارتفاع آنها به20 متر می‌رسید و در ایوان شرقی هر سر ستون .

سنگ‌تراش نیز با تاکید بر سختی حجاری و نقش آفرینی بر لاشه سنگ ؛ حجاری‌ها و نقوشی که بر سنگ در تخت جمشید خلق شده است شاهکارهای بی‌مثالی در معماری به شمار می‌روند.

بر خلاف نقوش آشوری که صحنه جنگ و خونریزی را به تصویر می‌کشد در نقوش ورودی این کاخ از تخت جمشید، سراسر صلح و دوستی به چشم می‌خورد.

قرار داشتن افسرهای مادی و پارسی به عنوان راهنمایان هدیه‌آورندگان به کاخ آپادانا، نماد صلح و دوستی است که میان این 2 قوم حتی پس از غالب شدن پارس‌ها همواره برقرار بود

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اجتماع
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner