fbpx
banner
Aug 3, 2019
166 Views
Comments Off on ابهامات قیمت گذاری پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن
0 0

ابهامات قیمت گذاری پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن

Written by
banner

پس از رکود سنگین صنعت ساختمان، طرح اقدام ملی، امید فراوانی برای حرکت صنعت مسکن کشور ایجاد کرد، اما انتخاب شیوه مشارکت برای ساخت بخش اعظمی از این واحدها، اهداف دولت را زیر سوال خواهد برد.در روش مشارکت، دولت، زمین و تسهیلات را به انبوه‌ساز اعطا می‌کند. انبوه‌ساز نیز وظیفه ساخت مسکن را دارد. پس از تکمیل واحدهای مسکونی دولت و انبوه‌ساز به نسبت آورده اولیه خود، مالک بخشی از واحدهای ساخته شده می‌شوند.

باتوجه به اینکه بخش عمدۀ ساخت مسکن به شیوۀ مشارکتی در شهرهای جدید اجرا می‌شود و هزینه زمین نسبت به هزینه ساخت در این شهرها بسیار ناچیز است. درنتیجه سهم انبوه‌ساز از واحدهای مسکونی ساخته شده در اغلب پروژه‌های مشارکتی، بسیار بیشتر از دولت خواهد بود.

در همین خصوص عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ضمن بیان جزئیات طرح ساخت 200 هزار مسکن به شیوۀ مشارکتی، بیان کرد :«واحدهای مسکونی که در شهرهای جدید در  طرح اقدام ملی احداث می‌شود حدود 75 درصد در اختیار انبوه‌سازان قرار دارد.»

تعیین قیمت واحدهای ساخته شده، یکی از مواردی است که باید مورد توجه واقع شود. با توجه به اینکه در نهایت بخش اعظمی از واحدها سهم انبوه‌ساز است، دولت باید در تعامل کامل با این بخش نسبت به تعیین قیمت اقدام کند.

در همین راستا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، درباره نحوه قیمت‌گذاری واحدهایی که در قالب برنامه اقدام ملی بین دولت و سرمایه گذار تقسیم می‌شود، توضیح داد: «وقتی از سهم سرمایه‌گذار و دولت صحبت می‌شود به این معنا است که در مشارکت هر طرف سهم خود را برمی‌دارد؛ اما قیمت برای جامعه هدف همان قیمتی است که تعیین شده‌است. به طور قطع در فروش این واحدها تفکیک قیمتی با عنوان نرخ آزاد و نرخ دولتی نخواهیم داشت چراکه در این صورت اساسا معنا و مفهوم مشارکت را از دست خواهد داد».

دخالت دولت در تعیین نرخ فروش برای واحدهای مسکونی که در اختیار انبوه‌ساز است، به طور قطع از جذابیت پروژه‌های ساخت مسکن به شیوه مشارکتی می‌کاهد. این در حالی است که دولت تاکید فراوانی بر جذابیت پروژه‌های مشارکتی برای بخش انبوه‌سازان دارد و حتی حاضر است زمین‌های دولتی که متعلق به همه مردم است، در اختیار عدۀ اندکی قرار دهد.

 در همین راستا، مازیارحسینی، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در برنامه زنده گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما تصریح کرد: «این یک واقعیت است که ۹۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های بخش مسکن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و باید با تقویت این بخش زمینه را برای تولید مسکن در کشور فراهم کنیم که خوشبختانه در این دوره مشوق‌های خوبی برای سازندگان ارایه شده است».

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner