fbpx
banner
ژوئن 1, 2019
391 Views
دیدگاه‌ها برای اتفاقات در اجلاس مکه بسته هستند
0 0

اتفاقات در اجلاس مکه

Written by
banner

یک شب قبل از برگزاری اجلاس سران اسلامی که از 57 کشور در آن حضور دارند، بامداد جمعه (دهم خرداد) دو اجلاس دیگر تحت عنوان اجلاس فوق‌العاده سران عرب و سران شورای همکاری خلیج فارس در مکه برگزار شد

عربستان سعودی در سایه اجلاس سالیانه سران سازمان همکاری اسلامی، از حضور مسئولان کشورهای مختلف استفاده کردند تا دو اجلاس دیگر با هدف تشدید فشار بر ایران برگزار کنند.

این دو اجلاس نکات جالب توجهی داشت که به برخی از آن اشاره می‌شود:

1-سلمان، شاه سعودی، در سخنرانی خود بشدت به ایران حمله کرد.

— تنها کشوری که آشکارا و رسما به عربستان سعودی اعتراض کرد، عراق بود.

3- سران یا نمایندگان کشورهای دیگر، بر خلاف شاه سعودی، عامدانه و بر خلاف تمایل عربستان سعودی، صراحتاً نامی از ایران در سخنرانی خود نبردند.

4- بر خلاف معمول در اجلاس‌های مشابه که محمد بن راشد ریاست هیأت امارات را بر عهده داشت، این بار محمد بن زاید شخصا در رأس هیأت کشورش به مکه رفت.

5- شاه مغرب به دلیل اختلافات با عربستان و امارات در اجلاس حاضر نشد اما پس از مدت‌ها سطح هیأت اعزامی را بالاتر برد و برادرش را به اجلاس فرستاد

6-تمیم بن حمد امیر قطر نیز بر خلاف دعوت رسمی سلمان از او، به اجلاس نیامد و نخست‌وزیر قطر را به جای خود اعزام کرد.

7- عبدالله بن ناصر بن خلیفة نخست‌وزیر قطر و شاه سعودی در کاخ الصفا بسختی با هم خوش‌وبش کردند. امیر کویت تلاش کرد این دو مصافحه کنند. ریاض روابطش را از دو سال پیش با قطر قطع کرده است.

8- شاه سعودی از امیر کویت و ولی‌عهد سعودی از ولی‌عهد ابوظبی بسیار گرم استقبال کردند، به طوری که آشکارا قابل ملاحظه بود.

9- محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان بعد از جلسه سران بسیار خشمگین بود. او از اینکه در صف دوم عکس یادگاری پایانی قرار گرفته، بسیار عصبانی بود

10- خارج از سالن استقبال، عربستان نمایشگاه از ادوات نظامی بر پا کرده بود که مدعی بود سلاح‌های ایرانی در یمن است. این کار شبیه نمایش نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل است که در واشنگتن با نمایش گذاشتن چیزی که آن را باقی‌مانده موشک ایران خوانده بود، تلاش کرده بود توجه جهانی را علیه ایران جذب خود کند.

11- نخست‌وزیر قطر در اجلاس بعدی،‌ یعنی اجلاس سران شورای همکاری نیز که در کنار شاه بحرین نشسته بود، به او کاملا بی‌توجه بود و با چهره‌ای جدی ساکت نشسته بود.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
بین الملل
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner