fbpx
banner
Oct 7, 2019
145 Views
Comments Off on اعتراضات لردگان؛ مجلس کمیته حقیقت‌یاب تشکیل می‌دهد
0 0

اعتراضات لردگان؛ مجلس کمیته حقیقت‌یاب تشکیل می‌دهد

Written by
banner

علی لاریجانی می‌گوید کمیسیون بهداشت و درمان مجلس موضوع شیوع ویروس «اچ‌آی‌وی» در روستای چنار محمودی را بررسی می‌کند؛ همزمان نماینده لردگان در مجلس از اظهارات وزیر بهداشت به شدت انتقاد کرد و استاندار چهارمحال و بختیاری نیز شمار مبتلاشدگان به این ویروس در روستای چنار محمودی را حدود پنج درصد اعلام کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۱۴ مهر در پاسخ به تذکر نماینده‌ای که خواستار «رسیدگی جدی» به موضوع شیوع ویروس اچ‌آی‌وی در بین اهالی یک روستا شده بود گفت: «ما به کمیسیون بهداشت و درمان مأموریت داده‌ایم که به این منطقه بروند و موضوع را رسیدگی کنند».

رئیس مجلس به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد اما محمد وکیلی، عضو هیأت رئیسه مجلس، گفت درخواست تشکیل «کمیته‌ای حقیقت‌یاب» را شماری از نمایندگان مطرح کردند و این درخواست به کمیسیون بهداشت و درمان ارجاع شد.

محمد وکیلی روز یکشنبه گفت: هیأت رئیسه مجلس از کمیسیون بهداشت و درمان خواست که کمیته‌ای را برای کشف حقیقت مأمور کند و این کمیته گزارشی را از «اصل واقعه و اتفاقات در حاشیه این ماجرا یا تخلف احتمالی یا سوءمدیریتی» تهیه خواهد کرد که در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.

در جلسه روز یکشنبه مجلس، نماینده لردگان از وزیر بهداشت انتقاد کرد.

محمد خالدی سردشتی با اشاره به اینکه اهالی روستای چنار محمودی از «اظهار نظرات ناقص» بسیار ناراحت هستند، خطاب به وزیر وزیر بهداشت گفت: تلقی شما، به هر دلیلی، از این اتفاق اشتباه بود و «اگر در بین مردم حضور پیدا می‌کردید و از نزدیک درد و رنج آنان را می‌دیدید، قطعا تسلیم منش و فرهنگ آنها می‌شدید».

اعتراض و تجمعات اهالی روستای چنار محمودی ابتدا با سکوت مقام‌های جمهوری اسلامی روبه‌رو شد و پس از آن، اظهارنظرهایی ضد و نقیض را در پی داشت.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، در روزهای اخیر با تأکید چندباره بر اینکه عامل شیوع ویروس اچ‌آی‌وی در این روستا سرنگ آلوده نبوده و مسئول خانه بهداشت این روستا در این موضوع بی‌تقصیر است، به شدت از رئیس دادگستری چهارمحال و بختیاری انتقاد کرده است.

با این حال مقام‌های قضایی چهارمحال و بختیاری با اشاره به بازداشت مسئول خانه بهداشت این روستا گفته‌اند دلیل تشکیل این پرونده شکایت شماری از اهالی روستا و همچنین یک نهاد اطلاعاتی بوده است.

در تحولی دیگر خبرگزاری صداوسیما گزارش داد که استاندار چهارمحال و بختیاری به همراه شماری از مقام‌های استانی سرانجام روز یکشنبه به روستای چنار محمودی رفتند و با اهالی این روستا دیدار کردند.

بنابر همین گزارش، اقبال عباسی، استاندار چهار محال و بختیاری، با اشاره به اینکه «ما قصد توهین به مردم را نداشته و نداریم» از «سوء تفاهم پیش‌آمده» عذرخواهی کرده است.

اقبال عباسی یک روز پیش‌تر اعتراض‌های لردگان را به «یک خرده‌جریان ضدانقلاب» نسبت داده بود.

در جریان اعتراض‌های روز شنبه در لردگان، معترضان به ساختمان‌های فرمانداری، دفتر امام جمعه و خانه بهداشت حمله کردند و بخش‌هایی از این مراکز را آتش زدند.

به دنبال انتشار اخبار اعتراض‌های لردگان، در چند شهر دیگر ایران، از جمله اصفهان و ایلام، نیز راه‌پیمایی‌هایی در حمایت از مردم لردگان برگزار شد.

شماری از اهالی روستای چنارمحمودی پیش از این به رسانه‌ها گفته‌اند شیوع اچ‌آی‌وی ظرف چهار ماه و در بین افراد متعدد، نقیض اظهارات مسئولان است.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
سیاست
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner