fbpx
banner
آگوست 6, 2019
260 Views
دیدگاه‌ها برای انتقاد حجتی از تکنوکرات‌های حامی واردات مواد غذایی بسته هستند
0 0

انتقاد حجتی از تکنوکرات‌های حامی واردات مواد غذایی

Written by
banner

امروز محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در مراسم رونمایی از 51 قلم محصول زراعی و باغی گفت: برخی فکر می‌کنند که خیلی اقتصاد بلدند، می‌گویند به جای تولید محصولات کشاورزی در داخل آن را از کشورهای دیگر به صورت ارزان وارد کنیم، در حالی که در هیچ‌جای دنیا چنین کاری انجام نمی‌شود.

حجتی به تجربه کشورهای پیشرفته اروپا و آمریکا در تامین غذا اشاره کرد و گفت: همه کشورها تلاش می‌کنند که در ابتدا وابستگی غذایی به سایر کشورها نداشته باشند، این در حالی است که آنها نه تحریم هستند و نه مشکلات نقل و انتقال پول را دارند و ارتباطشان هم با سایر کشورها برقرار است، با این حال آنها تولید غذا در داخل را در اولویت قرار داده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی به تجربه ژاپن هم در این باره اشاره کرد و گفت: کشور ژاپن علی‌رغم وجود زمین‌های بسیار خرد و به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان نیز تا جایی که امکان دارد به تولید داخل تکیه می‌کند و حتی اگر زمانی مجبور شود برنج وارد کند، آن را در اختیار کمیساریای پناهندگان قرار می‌دهد.

وی در ادامه به حمایت‌های کشورهای مختلف از بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:‌ صدها میلیارد دلار سالانه یارانه به بخش کشاورزی می‌دهند تا از تولیدکنندگان داخل حمایت کنند و تا حد امکان در تامین غذا محتاج دیگران نباشند.

وى افزود: امروزه بحث تامین غذا فراتر از امنیت غذایی بوده و کشورهای سلطه‌گر از آن به عنوان برتری و حربه سیاسی و ایجاد سلطه بر دیگر کشورها استفاده می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی به اهمیت بخش کشاورزی در کشور اشاره کرد و گفت: اقبال به بخش کشاورزی بنا به دلایلی بیشتر شده است؛ چراکه از یک سو امنیت غذایی در کل جهان اهمیت پیدا کرده و از سوی دیگر محدودیت‌های منابع برای تولید غذا در جهان افزایش یافته است، همچنین تقاضا برای غذا نیز روز به روز در حال توسعه است.

وی ادامه داد: با این‌حال شرایط محدودکننده در کشور ما هم زیاد است، به طوری که متوسط محدودیت اقلیمی در کشور ما به ویژه در بخش آب نسبت به کشورهای دیگر بسیار زیاد است. علی‌رغم اینها محدودیت‌های اقتصادی و فشار دولت‌های سلطه‌گر را داریم که به این دلایل امروزه اهمیت پرداختن به بخش کشاورزی را در کشور ما چند برابر کرده است.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner