fbpx
banner
Aug 8, 2019
196 Views
Comments Off on ایران میزبانی بحرین از نشست امنیت دریانوردی در خلیج فارس را محکوم کرد
0 0

ایران میزبانی بحرین از نشست امنیت دریانوردی در خلیج فارس را محکوم کرد

Written by
banner

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران میزبانی بحرین از نشستی در خصوص امنیت دریانوردی را محکوم کرد. در همین روز وزیر دفاع جمهوری اسلامی نیز «حضور نیروهای بیگانه» در منطقه را موجب ناامنی دانست

عباس موسوی، سخنگو، با اشاره به میزبانی «نشست‌های مشکوک و تحریک‌آمیز» در منامه، پایتخت بحرین، این گونه نشست‌ها را «اقدامی در جهت برهم زدن ثبات و امنیت منطقه و زمینه‌ساز مداخلات نیروهای فرامنطقه‌ای و رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس» دانست.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا دوشنبه هفته جاری با انتشار گزارشی پس از اشاره به آن که نمایندگان ۶۰ کشور، از جمله اعضای ناتو در قالب «گروه کاری ورشو» فوریه سال جاری نشستی پیرامون صلح و امنیت خاورمیانه برگزار کردند، خبر داد که قرار است در قالب همین گروه، نشست‌هایی جداگانه پیرامون موضوعات مختلف در برخی کشورها انجام شود، از جمله بحرین در روزهای ۲۱ و ۲۲ اکتبر،‌ دو ماه دیگر، میزبان نشست «امنیت دریایی و هوایی» خواهد بود.

طی اردیبهشت و خرداد سال جاری شش کشتی تجاری، از جمله دو نفتکش در آب‌های امارات و عمان مورد هدف قرار گرفت که عربستان، آمریکا و بریتانیا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه گرفتند. آلمان نیز اعلام کرد تمامی شواهد علیه ایران است. ایران دست داشتن در این حملات را رد کرد.

آمریکا از چند ماه پیش ناو جنگی آبراهام لینکلن را به آب‌های جنوب ایران فرستاده و جنگنده‌های پیشرفته خود، خصوصا بمب‌افکن «بی ۵۲» را نیز در پایگاه‌های خود در خلیج فارس مستقر کرده است.

آمریکا خواستار تشکیل ائتلافی جهانی برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس است.

بریتانیا تاکنون رسما اعلام کرده است به این ائتلاف می‌پیوندد.

آقای موسوی روز پنج‌شنبه مقامات بحرین را به «توقف تحرکات و اقدامات نابخردانه و اتخاذ رویکردی سازنده به جای ایفای نقش تدارکاتی در برگزاری چنین نشست‌هایی» فراخواند و گفت: «امنیت کشورهای منطقه غیر قابل تفکیک است و امکان برخورداری برخی از امنیت به بهای ناامنی دیگران وجود ندارد و انتظار می‌رود کشورهای منطقه با تدبیر و دوراندیشی مانع مداخلات تنش‌آفرین بیگانگان در منطقه شوند.»

در این میان سایت وزارت دفاع ایران گزارش داد که امیر حاتمی، وزیر دفاع، پنج‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با وزرای دفاع کویت، قطر و عمان با تاکید بر این که امنیت منطقه تنها توسط کشورهای منطقه قابل تأمین است و حضور نیروهای بیگانه نتیجه‌ای جز «ناامنی و بی‌ثباتی» به دنبال نخواهد داشت گفت: «ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه تأمین امنیت کشتیرانی به دنبال تشکیل آن است تنها موجب افزایش بیشتر ناامنی در منطقه خواهد شد.»

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
سیاست
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner