fbpx
banner
اکتبر 29, 2019
188 Views
دیدگاه‌ها برای تلاش پلیس برای جلوگیری از برگزاری روز کوروش؛ از احضار و تعهد تا استقرار نیرو در جاده پاسارگاد بسته هستند
0 0

تلاش پلیس برای جلوگیری از برگزاری روز کوروش؛ از احضار و تعهد تا استقرار نیرو در جاده پاسارگاد

Written by
banner

بر اساس فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مانند چند سال اخیر جاده‌های اصلی منتهی به آرامگاه کوروش، پادشاه هخامنشی، را در پاسارگاد بسته‌ است.

در همین حال برخی از فعالان مدنی و سیاسی خبر داده‌اند که پلیس امنیت آنها را احضار کرده است تا تعهد کتبی بدهند که در مراسم روز کوروش شرکت نمی‌کنند.

گل‌نبشته بابلی موسوم به سالنامه «نبونعید»، هفتم آبان (۲۹ اکتبر) را روز ورود کوروش بزرگ به بابل ثبت کرده است؛ روزی که بنابر داده‌های تاریخی، به آزادی بردگان و نگارش استوانه بابلی این پادشاه هخامنشی انجامید که از آن به نام نخستین منشور حقوق بشر یاد می‌شود.

از سال ۹۵ به بعد و به دنبال تجمع هزاران تن برای شرکت در مراسم گرامیداشت روز کوروش در پاسارگاد، نیروی انتظامی هر ساله جاده‌های منتهی به آرامگاه وی را مسدود می‌کند.

در این سال گروهی از تجمع‌کنندگان، شعارهایی از جمله «ایران وطن ماست، کوروش پدر ماست» «شاهزاده، تولدت مبارک» و همچنین شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.

پس از این اتفاق، دادستان شیراز از دستگیری برگزارکنندگان تجمع خبر داد و گفت «برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده است».

همان زمان، آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم، از حضور هزاران تن در کنار آرامگاه کوروش انتقاد کرد و گفت آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی، افرادی را که «به یاد کوروش بودند» «ضدانقلاب» خوانده است.

این واکنش‌ها سبب شد که در سال‌های ۹۶ و ۹۷، حکومت ایران به بهانه‌های متعددی از جمله تعمیرات جاده اقدام به بستن مسیرهای منتهی به پاسارگاد کند.

ارسال پیامک به شهروندان مبنی بر غیرقانونی بودن تجمع در پاسارگاد یکی از روش‌هایی بوده که در سال‌های گذشته توسط نیروهای امنیتی به کار گرفته شده است.

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار، روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت که پلیس امنیت تهران از او خواسته‌ است به «کلانتری جنت‌آباد» مراجعه کند. پلیس علت احضار او را این چنین اعلام کرده است: «گزارش شده که شما در باره کوروش حرفی، مطلبی و یا پیامی داده‌ای».

آقای احمدی‌امویی از رفتن به کلانتری خودداری کرده و نوشته است: «این روز‌ها،‌ ایرانی‌ها دستکم در پنج نهاد وزارت اطلاعات،‌ اطلاعات سپاه،‌ پلیس امنیت، بسیج و قوه قضائیه» رصد و ردیابی می‌شوند.

این روزنامه‌نگار، وضعیت فعلی در ایران را با رفتار اداره اطلاعات آلمان شرقی مقایسه کرده و نوشته است: «در اشتازی، اداره اطلاعات آلمان شرقی، آن قدر پرونده و سند و مدرک علیه شهروندان تهیه شده بود که دولت بعد از فروپاشی شوروی، ترجیح داد همه را نادیده بگیرد».

مقام‌های دولت به این نامه واکنش نشان ندادند ولی آقای پارسایی مهرماه سال ۹۷ گفت حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ایران، درخواست او را «امنیتی» کرده و به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده است

وی با اشاره به اینکه حسن روحانی در سفرهایش به سازمان ملل و اروپا از «تاریخ و فرهنگ غنی» ایران یاد می‌کند و می‌گوید ایران «ناجی یهودیان در تاریخ» بوده است اظهار داشت: آنجا که برایتان «مصرف خارجی» دارد «برای تایید خود» از این موضوع حرف می‌زنید اما «در برخوردی دوگانه، انکار داخلی شما را شاهدیم».

حسن روحانی تیرماه ۹۷ در جریان سفر به اتریش و در نشست خبری مشترک با صدر اعظم آن کشور گفته بود: «ملت یهود به ما بدهکار است. ما ایرانیان منجی یهود در بابل بودیم».

نماینده شیراز در مجلس با اشاره به این اظهارات رئیس‌جمهوری ایران در خارج از کشور در مقابل برخورد با تجمع‌کنندگان هفتم آبان در پاسارگاد، حسن روحانی را به «نوعی سودجویی از فرهنگ و تاریخ … و بی‌احترامی به شعور تاریخی و فرهنگی جامعه» متهم

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اجتماع
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner