fbpx
banner
آگوست 5, 2019
277 Views
دیدگاه‌ها برای تهران در محاصره ۵ مخاطره طبیعی جدی بسته هستند
0 0

تهران در محاصره ۵ مخاطره طبیعی جدی

Written by
banner

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی بیت‌اللهی در خصوص پنج مخاطره طبیعی که تهران را تهدید می کند به ارایه نکاتی پرداخت و گفت: زلزله، فرونشست، فروریزش و آتشفشان چهار مخاطره زمین‌شناختی و خطر وقوع سیل خطر بالقوه هیدرولیکی است که تهران با آن روبه رو است.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی افزود: زلزله خطر قریب‌الوقوعی است که تهران را با وجود گسل هایی همچون مشاء، شمال تهران و سایر گسل‌ها تهدید می‌کند. در شهر تهران به عنوان پایتخت، ریسک زلزله و تلفات و خسارات ناشی از آن با وجود جمعیت فراوان و تعداد ساختمان‌های مسکونی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند در صورت وقوع بسیاری از ارکان کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

بیت‌اللهی از فرونشست به عنوان دومین مخاطره زمین‌شناختی که تهران را تهدید می‌کند، نام برد و افزود: فرونشست زمین بر اساس مطالعه ای که توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شده است در حدود ۲۴ سانتیمتر در مناطق حاشیه جنوبی شهر تهران خود را نشان داده است و چنانچه این روند ادامه یابد، آثار مخرب فراوانی را در سطح ناحیه ایجاد می کند.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: فرونشست زمین در مناطق جنوبی شهر تهران، مناطق جنوبی استان تهران تا حاشیه دشت ورامین و دشت‌های جنوب‌غربی استان تهران تا شهریار را تحت‌تاثیر خود قرار داده است و در این مورد متاسفانه رکورددار دنیا هستیم.

وی با اعلام اینکه چهار مخاطره زلزله، فرونشست زمین، فروریزش و آتشفشان جزو مخاطرات زمین شناختی هستند، پنجمین مخاطره‌ای که شهر تهران را تهدید می‌کند مخاطره هیدرولوژیکی سیل عنوان کرد و گفت: خطر وقوع سیل در تهران مخاطره مهمی است که با سپری شدن فصل تابستان و شروع نزولات جوی، آمدن برف و بارندگی‌ها در دره‌رودهای مشرف بر شهر تهران که هفت حوزه آبریز بزرگ از سمت شمالی تهران را در بر گرفته اند، پیش‌بینی می‌شود.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اجتماع · اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner