fbpx
banner
Jan 23, 2020
40 Views
Comments Off on رشد ۳۲ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم‌های آمریکا
0 0

رشد ۳۲ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم‌های آمریکا

Written by
banner

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران مدعی شد که در ۹ ماهه ابتدای امسال میزان سرمایه‌گذاری خارجی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۲ درصد رشد داشته است.

فرهاد دژپسند چهارشنبه دوم بهمن ماه بدون ارائه هیچ رقمی تنها از افزایش ۳۲ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در ایران خبر داد.

این در حالی است که بر اساس آخرین گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران،

سرمایه‌گذاری خارجی در این بخشها طی هشت ماه سال جاری خورشیدی با ۶.۳ درصد کاهش نسبت به دور مشابه پارسال به ۷۸۷ میلیون دلار رسیده است.

این رقم در هشت ماه سال ۹۶ و ۹۵ به ترتیب ۲.۱ میلیارد دلار و ۴.۸۳ میلیارد دلار بوده است که نشان می‌دهد جذب سرمایه‌گذاریهای خارجی در ایران روند به شدت کاهشی داشته است.

آمارهای ادعایی مقامات ایران همواره مورد تردید جدی کارشناسان قرار می‌گیرد و معمولا در تضاد با آمارهای اعلام شده توسط دیگر مقامات قرار دارد.

در همین زمینه، حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ۳۰ دی‌ماه میزان صادرات غیرنفتی کشور را «معجزه‌ای در شرایط تحریم» عنوان کرده

و گفت صادرات غیرنفتی کشور در ۱۰ ماه سال جاری از ۳۲ میلیارد دلار گذشت.

وی مدعی شد «در شرایط فعلی صادرات غیرنفتی توانسته بخش قابل توجهی از نیازهای کشور را پاسخ دهد و عملا در بسیاری از حوزه‌ها جانشین درآمد نفت شده است».

وی این سخنان را بدون اشاره به آمارهای سال گذشته ایراد کرد، در حالی که آمارهای گمرکی ۱۰ ماهه پارسال نشان می‌‎دهد که صادرات غیرنفتی کشور ۳۶.۳ میلیارد دلار بوده است.

بدین ترتیب نه تنها در ۱۰ ماهه سال جاری معجزه‌ای رخ نداده و صادرات غیرنفتی جایگزین نفت نشده، بلکه صادرات غیرنفتی کاهش ۱۲ درصدی نیز داشته است.

در همین زمینه آقای دژپسند نیز روز چهارشنبه بدون اینکه ارزش صادرات غیرنفتی ایران در ۱۰ ماهه سال جاری را اعلام کند،

گفت که صادرات کشور در این مدت از لحاظ حجمی ۲۰ درصد رشد داشته، اما از لحاظ ارزشی ۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که آمارهای ارائه شده توسط آقای مدرس خیابانی کاهشی ۱۲ درصدی از لحاظ ارزشی برای صادرات غیرنفتی نشان می‌دهد.

گمرک ایران به همراه اتاق بازرگانی از ابتدای سال جاری انتشار هرگونه آمار تفصیلی از صادرات و واردات غیرنفتی کشور را متوقف کرده است.

اما آخرین وزارت صنعت، معدن و تجارت که تنها ارقام کلی هشت ماه ابتدایی سال جاری را پوشش می‌دهد،

می‌گوید صادرات غیرنفتی کشور در این دوره به ۲۷ میلیارد دلار رسیده که نسبت به هشت ماه پارسال نزدیک ۱۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در رابطه با سرمایه‌گذاری خارجی، آخرین آمارهای سازمان کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) نشان می‌دهد

که ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۵ میلیارد و ۱۹ میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی داشت که در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۳ میلیارد دلار و ۴۸۰ میلیون دلار سقوط کرد.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner