fbpx
banner
اکتبر 3, 2019
506 Views
دیدگاه‌ها برای مدارس مانع ثبت‌نام کودکان دارای معلولیت می‌شوند بسته هستند
0 0

مدارس مانع ثبت‌نام کودکان دارای معلولیت می‌شوند

Written by
banner

«مثل بقیه کودکان» عنوان گزارشی است مشترک از دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران که روزچهارشنبه منتشر شد. گزارشی که به وضعیت آموزش کودکان دارای معلولیت در ایران می‌پردازد و از کمبود امکانات در این زمینه انتقاد می‌کند.

در این گزارش آمده مدرسه‌رفتن، برای بسیاری از کودکان دارای معلولیت در ایران رویایی دور از دسترس است، رویایی که باید زندگی روزمره آنان باشد.

مدافعان حقوق بشر می‌گویند هیچ کودکی نباید غیرقابل آموزش محسوب شود و بر اساس قوانین بین‌المللی همه کودکان باید به آموزش مناسب و کافی دسترسی داشته باشند. اما کودکان دارای معلولیت در ایران با «موانع متعددی دست به گریبان‌اند». این را آرش می‌گوید معلم پرسابقه کودکان دارای معلولیت در تهران:

«من بیشتر با بچه‌های دارای معلولیت جسمی و حرکتی کار می‌کنم. مشکلات حمل و نقل وجود دارد و متاسفانه خانواده‌ها هزینه آن را ندارند. امکانات بسیار ضعیف است و اگر کمک‌های مردمی نباشد، مدرسه امکانات زیادی ندارد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این کودکان استفاده از دستشویی است. در مدارس معمولا سه یا چهار توالت فرنگی برای ۱۴۰ دانش‌آموز دارای مشکل معلولیت وجود دارد».

مشکلاتی که دامنه آن علاوه بر فضای آموزشی، فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و هنری کودکان دارای معلولیت را هم در بر می‌گیرد. کودکانی که هنر و ورزش لازمه رشد و سلامت و شکوفایی آنهاست اما به دلیل کمبودها از آنها باز می‌مانند.

در ایران، «معلولیت شایع‌ترین دلیل بازماندن کودکان از تحصیل است»، دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران با بیان این موضوع، از مقام‌های ایران خواسته‌اند به آنچه تبعیض علیه کودکان دارای معلولیت نامیدند، پایان دهند.

در این گزارش آمده در ایران ۱۵۷۰ مدرسه استثنایی وجود دارد، مدارسی که مبنای کار آنها جداسازی دانش‌آموزان دارای معلولیت از سایر دانش‌آموزان است، موضوعی که دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران از آن انتقاد می‌کنند

دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران می‌گویند در سال‌های اخیر دولت ایران بودجه آموزش کودکان دارای معلولیت را افزایش داده است،

با این حال این دو نهاد در گزارش خود تاکید کرده‌اند در صورتی که نظام آموزشی، شیوه‌های تدریس و محیط مدارس برای کودکان دارای معلولیت در ایران اصلاح نشود، هزاران کودک از تحصیل بازمی‌مانند. هادی قائمی می‌گوید بنابر قوانین ایران حق تحصیل رایگان حق همه کودکان است:

«توجیهی که دولت ایران در عدم تامین نیازهای کودکان دارای معلولیت از آن استفاده می‌کند، نداشتن بودجه و امکانات کافی است.

این در حالی است کعه قانون اساسی جمهوری اسلامی، برخورداری از تحصیل رایگان را برای همه افراد جامعه تا دوره متوسطه به رسمیت شناخته است. بنابراین دولت ایران نمی‌تواند به استناد نداشتن بودجه و امکانات، حق ۱۰ درصد از کودکان را نادیده بگیرد. در برخی از مناطق مرزی و محروم ایران تا ۹۰ درصد کورکان دارای معلولیت هرگز رنگ مدرسه را ندیده‌اند».

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اجتماع
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner