fbpx
banner
مه 30, 2019
507 Views
دیدگاه‌ها برای مقام‌های سعودی خواستار توقف مداخله ایران شدند بسته هستند
0 0

مقام‌های سعودی خواستار توقف مداخله ایران شدند

Written by
banner

دو نشست اضطراری «شورای همکاری خلیج فارس» و «اتحادیه عرب» قرار است شامگاه پنج‌شنبه، نهم خرداد، پس از افطار در شهر مکه برگزار شود و نشست «سازمان همکاری اسلامی» نیز روز جمعه در همین شهر برگزار خواهد شد.

با افزایش تنش‌ در منطقه خلیج فارس، مقام‌های ارشد کشورهای عربی و اسلامی برای شرکت در سه نشست به شهر مکه رفته‌اند و مقام‌های عربستان سعودی خواستار مقابله این کشورها با «مداخلات ایران در منطقه» شده‌اند، اتهامی که ایران بلافاصله رد کرد.

در اقدامی بی‌سابقه در طول دو سال گذشته، قطر نیز به این نشست‌ها دعوت شده و بنابر گزارش‌ها، عبدالله آل ثانی، نخست وزیر قطر، رهسپار عربستان شده است.

ابراهیم العساف، وزیر خارجه سعودی، در جده و در جمع وزیران خارجه «سازمان همکاری اسلامی» گفت: «حمایت تهران از شورشیان حوثی یمن دلیلی است بر مداخلات ایران در امور دیگر کشورها… کشورهای اسلامی باید چنین چیزی را طرد کنند.»

این اظهارات با واکنش فوری یک مقام جمهوری اسلامی روبه‌رو شد. به گزارش تسنیم، رضا نجفی، مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه که ریاست هیئت اعزامی ایران به نشست مکه را برعهده دارد، با رد اتهام‌های مطرح‌شده از سوی وزیر خارجه سعودی گفت: تهران امیدوار است نشست سازمان همکاری اسلامی «موجب تقویت وحدت امت اسلامی گردد».

مقام‌های سعودی ایران را به دست داشتن در دو حمله جداگانه‌ای که در هفته‌های اخیر روی داد متهم کرده‌اند.

در یکی از این دو مورد که حدود سه هفته پیش روی داد چهار نفتکش در دریای عمان و نزدیکی بندر فجیره امارات هدف حمله قرار گرفتند.

مقام‌های آمریکا و عربستان گفته‌اند که این حملات «به احتمال زیاد» کار ایران بوده است.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
سیاست
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner