fbpx
banner
Jul 23, 2019
591 Views
Comments Off on وضعيت زندان ایران
0 0

وضعيت زندان ایران

Written by
banner

زندان اوین که در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰۰ زندانی را در خود جای داده است یکی از مشهورترین زندان‌های ایران به شمار میآید. این زندان در منطقهٔ اوین درکه در منطقهٔ سعادت‌آباد، تهران قرار دارد. در دوره تظاهرات سراسری در دی و مرداد بسیاری از بازداشت شدگان به این زندان منتقل شده اند.

سه زندانی در زندان میناب به اتهام قتل به دار آویخته شدند. به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از سازمان حقوق بشر ایران روز یک‌شنبه ۲۳ تیرماه ۹۸ حکم اعدام سه زندانی که به اتهام قتل به اعدام محکوم شدند در زندان میناب به اجرا درآمد.

ساختار بندهای زندان اوین نه تنها در طول زمان تغییر کرده است بلکه نظارت و اداره بعضی از بندهای آن نیز دیگر زیر نظر قوه قضاییه نیست و سایر ارگانها و نهادهای حکومتی آن را تحت نظارت و اداره خود گرفته اند.
بندهای ۲۰۹ ، ۲۴۰ و ۲۴۱ این زندان که دارای سلول‌های انفرادی و چند نفره موسوم به سوئیت می باشد در اختیار وزارت اطلاعات قرار دارد.
بند ۲ الف زیر نظر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است. در این بند رفت و آمد و حضور زندانیان سیاسی خارج از سلول‌ها فقط با داشتن چشم‌بند مجاز است.

بازداشتگاه ۶۶ سپاه یا بند ۳۲۵ اوین بازداشتگاهی متعلق به سپاه پاسداران است که در داخل زندان اوین قرار دارد. از این بازداشتگاه برای بازجویی متهمان حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ استفاده شد.
بند ۲۰۹ زندان اوین یک بازداشتگاه سری و غیررسمی در تهران تحت نظارت وزارت اطلاعات است که پس از تعطیلی زندان توحید فعال‌تر شده‌است.
در این بند مانند سایر بازداشتگاههای مخفی؛ زندانیان در بسیاری موارد در زمان بازجویی بدون اتهام شکنجه می‌شوند و در زندان انفرادی نگهداری می‌شوند.
در بند ۲۰۹ تمام زندانیان از چشم‌بند استفاده می‌کنند. تمام وقت چشمهای زندانیان بسته و تنها درون سلول‌های خود حق برداشتن این چشم بند را دارند. در هنگام شکنجه معمولا این چشم بند به شکل وحشتناکی بسته می‌شود.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
حقوق بشر
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner