fbpx
banner
دسامبر 10, 2019
279 Views
دیدگاه‌ها برای وعده دولت روحانی برای انتشار آمار کشته‌شدگان آبان ۹۸ بسته هستند
0 0

وعده دولت روحانی برای انتشار آمار کشته‌شدگان آبان ۹۸

Written by
banner

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز دوشنبه، ۱۸ آذر، وعده داد که به زودی «به تفکیک استان‌ها و علت» آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد.

او گفته است این آمار «فله‌ای» نیست و «صادقانه» خواهد بود و مدعی شده «که تعداد مجروحان نیروی انتظامی بیشتر از مجروحان عادی است».

به گفته آقای ربیعی، دولت تاکنون به درخواست شورای عالی امنیت ملی این آمار را منتشر نکرده، ولی به زودی با هماهنگی قوه قضاییه و وزارت کشور این آمار اعلام می‌شود.

در روزهای گذشته درخواست‌ها در داخل و خارج از کشور برای اعلام تعداد کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشتی‌ها این اعتراض‌ها افزایش یافته است.

در تازه‌ترین واکنش جوزف بورل، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یک‌شنبه، ۱۷ آذر، با انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های حکومت ایران خواست که با تحقیقات معتبر و شفاف شمار جان‌باختگان و افراد بازداشت شده را روشن کنند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون درباره تعداد افراد بازداشت‌شده در شهرهای مختلف نیز گزارشی نداده‌اند. تنها در شهر تهران بر اساس اظهارات انوشیروان محسنی‌ بندپی، استاندار تهران ۲۰۲۱ نفر بازداشت شده‌اند.

بررسی‌های رادیوفردا نشان می‌دهد که در جریان این اعتراض‌ها حداقل ۸ هزار نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران، روز ۱۳ آذر گفت برخی از معترضان «سازمان‌یافته در این اغتشاشات» آمده بودند و «اعترافات آنها هم پخش خواهد شد».

پخش اعترافات‌ اجباری از افراد بازداشت‌شده یکی از موارد مهم نقض حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته بوده است.

وعده مقام‌های دولت برای انتشار آمار کشته‌شدگان در حالی مطرح شده که پیش از این قوه قضاییه به عنوان منبع اصلی آمار معرفی می‌شد. محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران پیش از این با ابراز خوشحالی از این که نهادهای حقوق بشری و رسانه‌های خارجی به آمار دسترسی ندارند، آمار اعلام شده در این زمینه را تکذیب کرد.

تاخیر در انتشار آمار کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر برخی نمایندگان مجلس خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و اعلام آمار شده بودند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، روز ۱۱ آذرماه در توییتی نوشت: «اگر مراجع ذی‌ربط آمار دقیق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند، نمایندگان مجلس ناگزیر آمارهای مستند به گزارش‌های مردمی را منتشر خواهند کرد.»

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
حقوق بشر · سیاست
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner