fbpx
banner
اکتبر 20, 2019
276 Views
دیدگاه‌ها برای پومپئو در دیدار با نتانیاهو بر مهار فعالیت‌های ایران تأکید کرد بسته هستند
0 0

پومپئو در دیدار با نتانیاهو بر مهار فعالیت‌های ایران تأکید کرد

Written by
banner

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۶ مهر در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر تلاش‌های دو کشور برای مهار ایران تأکید کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، تأکید آقای پومپئو بر «مهار ایران» با هدف رفع نگرانی‌های اسرائیل از بابت این موضوع است که ایران می‌تواند جای نیروهای آمریکایی را که از سوریه خارج شده‌اند پر کند.

وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که او و بنیامین نتانیاهو درباره «همه اقداماتی که برای رفع تهدیدهای ایران نه تنها علیه اسرائیل، بلکه منطقه و جهان، باید به کار بسته شود» گفت‌وگو کرده‌اند.

وی افزود: «نظراتمان را با هم در میان گذاشتیم که چگونه می‌توانیم با کمک یکدیگر ثبات در خاورمیانه را تضمین کنیم. و چگونه می‌توانیم با تلاش بیشتر با چالش‌هایی که جهان در خاورمیانه با آن مواجه است، به طور مشترک مقابله کنیم.»

مایک پومپئو پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو در مصاحبه‌ای با نشریه جروزالم پست بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

وی گفت که دولت آمریکا به صراحت عنوان کرده که این حق اصولی را برای اسرائیل قائل است تا جهت برقراری امنیت مردم خود دست به اقدامات لازم بزند.

وزیر خارجه آمریکا سپس اطمینان داد که نیروهای آمریکایی مرز عراق و سوریه را به دقت زیر نظر دارند، منطقه‌ای که به باور اسرائیل، ایران از آنجا برای سوریه و حزب الله لبنان اسلحه می‌فرستد.

آقای پومپئو همچنین در دو پیام توئیتری نیز بار دیگر از برجام انتقاد کرده و نوشته بود بر طبق این «توافق معیوب»، تحریم تسلیحاتی ایران سال آینده به پایان می‌رسد و بنابر این کشورهایی مثل روسیه و چین خواهند توانست سلاح‌های پیشرفته به جمهوری اسلامی بفروشند.

به نوشته وزیر خارجه آمریکا، «اگر از رفتارهای امروز ایران نگران هستید، تصور کنید که ایران چه کارهایی می‌تواند با جت‌ها، تانک‌ها، پهپادها و موشک‌های پیشرفته بکند. شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند».

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که هنگام دستیابی به توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه ۱۳۹۴ تصویب شد، تحریم‌های تسلیحاتی ایران پس از پنج سال ملغی می‌شود.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
بین الملل · سیاست
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner