fbpx
banner
Jul 23, 2019
307 Views
Comments Off on پیشگیری از تخلفات نظام سلامت با ایجاد سامانه شفاف نظارتی
0 0

پیشگیری از تخلفات نظام سلامت با ایجاد سامانه شفاف نظارتی

Written by
banner

به گزارش عباسعلی پوربافرانی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی اظهار داشت: وقتی که کشور در شرایط سخت به سر می‌برد باید نظارت‌ها را بیشتر کرده و راه‌های خروج، برون رفت و روش‌های نفوذی که افراد ممکن است سوء استفاده کنند را ببندیم.

وی با بیان اینکه نبود سامانه نظارتی شفاف یکی از علل نامشخص بودن تخصیص و صرف منابع ارزی است گفت: اگر سامانه درستی داشته باشیم که مشخص شود ارز تحویل چه کسی داده شده، چه چیزی خریداری یا وارد می‌شود و کجا مصرف شده است، دیگر شاهد بروز این تخلفات نخواهیم بود. متأسفانه دلیل ضعف نظارتی که در واحدهای ذی‌ربط، اعم از بانک مرکزی، وزارت بهداشت و درمان، وزارت اقتصاد و گمرک هست، این تخلفات صورت می‌گیرد.

پوربافرانی درخصوص علت زمان‌بر بودن رسیدگی به تخلفات توضیح داد: متاسفانه وجود بروکراسی‌های اداری شدید باعث شده رسیدگی به تخلفات به کندی پیش رود و فقط به امضای طلایی آخر بسنده کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در نظام سلامت سرگردانی اساسی برای مشتری ایجاد کرده و امضای طلایی را دست یک نفر می‌دهیم گفت: در مواقعی شاهدین با امضای تنها یک نفر موانع برای برخی برطرف شده و برای افراد دیگر مانع‌تراشی می‌شود.

وی افزود: از طرفی وقتی امضای طلایی دست یک نفر می افتد این اشکال به وجود می آید که زمینه سوء استفاده بیشتر می‌شود. باید فرایندها را اصلاح کنیم. نحوه درخواست و دریافت ارز، به تناسب نیاز کشور باید تبین شود، وقتی ما ارز را به سیستم بهداشت و درمان اختصاص می‌دهیم چرا این وزارتخانه نباید بداند این ارز برای دارو استفاده شده یا خیر؟

وی با بیان اینکه در وزارت بهداشت شاهد ضعف‌های نظارتی هستیم گفت: مجلس و وادحدهای متولی در حوزه نظارت ضعف دارند. همه این نهادها باید وظیفه‌شان به درستی پیش ببرند.

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
اجتماع
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner