fbpx
banner
سپتامبر 26, 2019
1018 Views
دیدگاه‌ها برای گروگان‌گیری در سیاست خارجی ایران عنصری کلیدی است بسته هستند
0 0

گروگان‌گیری در سیاست خارجی ایران عنصری کلیدی است

Written by
banner

دو تن از بستگان چند زندانی دوتابعیتی در ایران در مقاله‌ای که روز چهارشنبه، سوم مهرماه، در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد «گروگان‌گیری» را به عنوان «عنصر کلیدی» در سیاست خارجی جمهوری اسلامی محکوم کردند.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، و بابک نمازی، پسر باقر و برادر سیامک نمازی، در این مقاله همچنین خواستار آزادی بستگان و نزدیکان خود شده‌اند.

این دو که همزمان با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به نیویورک سفر کرده‌اند در این مقاله می‌گویند که «توجه جهانی» فقط بر نجات توافق اتمی متمرکز است، در حالی که «این حقیقت تلخ که ایران بی‌مهابا از گروگان‌گیری به عنوان عنصر کلیدی در سیاست خارجی خود بهره می‌گیرد مورد غفلت قرار گرفته است».

آنها می‌نویسند: «ما سیاستمدار نیستیم. برای ما، این مسئله مرگ و زندگی است. عزیزان ما نزدیک به چهار سال است که در زندان‌های ایران مانده‌اند. برای ما هر روز نشانه‌ای دردناک از غیبت آنها از زندگی ماست.»

سیامک نمازی و پدرش محمدباقر نمازی در اکتبر ۲۰۱۶ به جرم «همکاری با حکومت آمریکا و جاسوسی» هر یک به ده سال زندان محکوم شدند. سیامک نمازی در اکتبر ۲۰۱۵ و پدر ۸۰ ساله او که قبلا برای یونیسف کار می‌کرد در سفری به ایران با هدف آزاد کردن پسرش در فوریه ۲۰۱۶ دستگیر شدند.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی و کارمند بنیاد تامسون رویترز، از سال ۲۰۱۶ در حالی که دختر ۲۲ ماهه‌اش همراه او بود بازداشت شد. او به تلاش برای تغییر رژیم (براندازی نرم) متهم شده، اتهامی که او تکذیب می‌کند.

مقاله بابک نمازی و ریچارد رتکلیف یک روز پس از آن به چاپ رسید که خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی و زندانی‌های خارجی در ایران روز سه‌شنبه از شکل‌گیری گروهی تازه برای پیگیری وضعیت و نهایتا آزادی آنها خبر داند

در جلسه‌ای که برخی از این خانواده‌ها در شهر نیویورک، مقر سازمان ملل، داشتند، اعلام کردند که می‌خواهند با این اتحاد از دولت‌ها و همچنین سازمان ملل بخواهند تا برای آزادی این زندانی‌ها تلاش کنند

برچسبهای مقاله:
مقوله های مقالات:
بین الملل
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner