fbpx
banner
ژوئن 4, 2020
275 Views
دیدگاه‌ها برای قرارداد صادرات برق ایران به عراق تمدید شد بسته هستند
0 0

قرارداد صادرات برق ایران به عراق تمدید شد

Written by

طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته بین مقامات ایرانی و عراقی مقرر شد تا همکاری‌های این دو کشور در حوزه برق افزایش یابد و طبق اعلام وزیر نیرو قرارداد ۲ ساله صادرات برق به عراق، میان دو کشور به امضا رسیده است.

banner

طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته بین مقامات ایرانی و عراقی مقرر شد تا همکاری‌های این دو کشور در حوزه برق افزایش یابد و طبق اعلام وزیر نیرو قرارداد ۲ ساله صادرات برق ايران به عراق، میان دو کشور به امضا رسیده است.

رئیس دولت عراق پرونده های مختلفی دارد که می تواند برای اولویت بندی علاقه عراق به ادامه روابط نابرابر با ایران از آنها استفاده کند.

به گفته سفر رضا اردکانیان وزیر انرژی ایران و هیئت همراه وی به بغداد روز چهارشنبه ، تهران با هدف پیشگیری از قطع مسیر جاده عراق به منظور ایجاد هرگونه فهم در پرونده برق با عربستان سعودی ، در آنجا با تعدادی از مقامات ارشد از جمله نخست وزیر مصطفی آل کاظمی و رئیس جمهور برهم صالح دیدار کرد. .

سفر هیات ایرانی پس از آن صورت گرفت که جو امیدوارکننده از سفر فرستاده ویژه عراق ، وزیر دارایی علی علوی ، به عربستان سعودی ، ماه گذشته ، در مورد احتمال همکاری نزدیک بغداد و ریاض در زمینه های انرژی و اقتصاد بیان شد.

قرارداد صادرات برق ایران به عراق تمدید شد
قرارداد صادرات برق ایران به عراق تمدید شد

در جریان استقبال ال کاظمی از اردکانیان ، “فرصت های همکاری در زمینه انرژی ، به ویژه برق و توسعه روابط و همکاری های دو جانبه بین عراق و ایران مورد بحث قرار گرفت.”

رضا اردکانیان اعلام داشت که ایران توانسته قرارداد صادرات برق ايران به عراق را تا دو سال دیگر تمدید کند.

رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران روز پنجشنبه اعلام داشت: ایران قرارداد تامین برق عراق را به مدت دو سال دیگر تمدید کرد.

اردکانیان افزود:

بر خلاف مذاکرات قبلی، که قرارداد صادرات برق به مدت یک سال منعقد شد، این بار توافق نامه صادرات برق ایران به عراق به مدت دو سال یعنی سال های 2020 و 2021 امضا شد.

اردکانیان ادامه داد: طرف ایرانی “حدود نیمی از بودجه تامین برق عراق را دریافت کرده است”، مابقی این مبلغ در آینده نزدیک منتقل می شود.

به نوبه خود، مجید مهدی وزیر نیروی عراق، در پی نتایج مذاکرات صادرات برق ایران را “برای کشور عراق مهم” دانست. وی گفت: میزان صادرات برق از ایران به عراق حدود 1200 مگاوات است که در تابستان بسیار با ارزش است”.

در تاریخ 6 ماه مه، وزارت امور خارجه آمريكا اعلام كرد كه واشنگتن از دولت جدید منصوب شده عراق، به نخست وزیری مصطفی الکاظمی استقبال می کند و به عنوان نشانه حمایت از وی، اجازه برای واردات برق از ایران را برای 120 روز تمدید می کند.

ایران و عراق روابط تجاری نزدیکی دارند که یکی از دلایل نگرش منفی بغداد به تحریم های آمریکا علیه تهران بود. بنابراین، روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز برای نیروگاه های حرارتی عراق از طریق خط لوله ایران تحویل داده می شود.

علاوه بر این، عراق سالهاست که مستقیماً برق ایران را وارد می کند.

برچسبهای مقاله:
· ·
مقوله های مقالات:
اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner