fbpx
banner
مه 26, 2020
138 Views
دیدگاه‌ها برای بانک مرکزی ایران قصد دارد تورم را به میزان 22 درصد کاهش دهد بسته هستند
0 0

بانک مرکزی ایران قصد دارد تورم را به میزان 22 درصد کاهش دهد

Written by

بانک مرکزی در بیانیه‌ای چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم را اعلام و بر این اساس، هدف نرخ تورم خود را برای بازه زمانی یک‌ساله، 22 درصد با دامنه مثبت و منفی 2 واحد درصد تعیین کرد.

banner

بانک مرکزی ايران در بیانیه‌ای چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم را اعلام و بر این اساس، هدف نرخ تورم خود را برای بازه زمانی یک‌ساله، 22 درصد با دامنه مثبت و منفی 2 واحد درصد تعیین کرد.

بانک مرکزی ایران در بیانیه امروز سه شنبه اظهار داشت:

نرخ تورم امسال با توجه به چشم انداز واقع گرایانه مبتنی بر سیاست ها ، رویه های دنبال شده و متغیرهای کلان اقتصادی ، شاهد کاهش خواهد بود.

اقتصاد ایران از آغاز دهه 1350 دستخوش بی‌ثباتی بوده که نشانه بارز آن تداوم نرخ تورم دو رقمی برای پنج دهه بوده و در عین حال این بی‌ثباتی، کاهش متوسط رشد اقتصادی را به همراه داشته است.

گرچه نرخ تورم در مقاطعی بسیار محدود تک رقمی شده است، اما کاهش پایدار تورم رخ نداده است.

بدون تردید، تداوم وضعیت یاد شده انعکاسی از انواع ناترازی‌ها به ویژه کسری بودجه آشکار و پنهان دولت بوده که در رشد‌های بالای نقدینگی و نامتناسب با رشد بخش حقیقی اقتصاد نمود یافته است.

نتیجه چنین شرایطی، نرخ‌های تورم مزمن و بالا به ویژه در شرایط بروز شوک‌های برون‌زا بوده است.

بانک مرکزی ایران قصد دارد تورم را به میزان 22 درصد کاهش دهد
بانک مرکزی ایران قصد دارد تورم را به میزان 22 درصد کاهش دهد

وی با اشاره به اینکه دامنه تورم هدف بین 22 درصد و انقباض (منفی) 2 درصد است ، تصریح کرد:

سطح هدف با توجه به قیمت های پایین جهانی ، اندازه اوراق ارائه شده ، ترازنامه بانک ها ، شرکت های سرمایه گذاری و نرخ بهره به صورت پایدار قابل دستیابی است.

در این بیانیه تصریح شده است که بانک مرکزی در چارچوب تقویت شفافیت تدوین سیاست ، داده های ماهانه در مورد تغییرات بازار پول ، نرخ تورم و حرکت بقیه متغیرهای اصلی اقتصادی را صادر می کند.

با توجه به سیاست‌ها و اقدامات اتخاذ شده و همچنین با توجه به وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی کشور، بانک مرکزی اعتقاد دارد که در چارچوب فروض و سناریوهای واقع‌بینانه، نرخ تورم در سال جاری به روند کاهنده خود ادامه خواهد داد.

بر این اساس، بانک مرکزی هدف نرخ تورم خود را 22 درصد با دامنه مثبت و منفی 2 واحد درصد تعیین می‌کند که با توجه به کاهش قیمت‌‌های جهانی، حجم اوراق در حال انتشار، وضعیت ترازنامه بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نرخ‌های سود موجود، این هدف تورمی به صورت پایدار قابل دستیابی است.

هرچند با توجه به نرخ‌های سود، سیاست پولی همچنان انبساطی باقی می‌ماند، ولی به تدریج و با بازگشت متغیرهای واقعی به روندهای طبیعی، از انبساط سیاست پولی کاسته شده و نرخ تورم روند کاهشی خود را حفظ خواهد کرد و متناسب با آن، بانک مرکزی هدف تورمی خود را در میان‌مدت به سمت نرخ‌های پایین‌تر بازنگری خواهد کرد.

در پایان یادآور می‌شود، بانک مرکزی، در راستای گسترش شفافیت سیاست‌گذاری، به صورت ماهانه تحولات بازار پول و نرخ تورم و حرکت سایر متغیرهای کلیدی اقتصاد را در اختیار عموم قرار خواهد داد

برچسبهای مقاله:
·
مقوله های مقالات:
اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner