fbpx
banner
مه 20, 2020
219 Views
دیدگاه‌ها برای وخیم تر شدن اقتصاد ایران و تأثیر آن بر شرایط سیاسی و اجتماعی در ایران بسته هستند
0 0

وخیم تر شدن اقتصاد ایران و تأثیر آن بر شرایط سیاسی و اجتماعی در ایران

Written by

در یک دوره گذشته ، ایران در نتیجه تصمیمات اتخاذ شده توسط ایالات متحده آمریکا علیه رژیم ایران ، شاهد یک بحران شدید اقتصادی بود.

banner

در یک دوره گذشته ، ایران در نتیجه تصمیمات اتخاذ شده توسط ایالات متحده آمریکا علیه رژیم ایران وعليه اقتصاد ایران، شاهد یک بحران شدید اقتصادی بود.

دولت آمریکا مجدداً تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران را به ویژه در ماه مه گذشته هنگامی كه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای انصراف داد ، بازگرداند كه این امر لزوماً به بازگشت تحریم های آمریکایی كه در دوره رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما در سال 2015 لغو شده بود ، بازگشت.

این تحریم ها منجر به فروپاشی کامل ارز ایران شد و براساس آخرین داده های صادر شده ، قیمت تومانی در برابر دلار به 120 هزار ریال در هر دلار رسید.

رئیس جمهور ایران حسن روحانی پس از قول بهبود اقتصادی با امضای توافق هسته ای سه سال پیش ، خود را مجبور می کند تا در مورد آنچه اتفاق افتاده است توضیحی برای مردم ایران ارائه دهد ، و برای رفع مشکلی که اعتراضات گسترده مردمی را در خیابان ایجاد کرده است ، چه کاری خواهد کرد.

از آنجایی که رئیس جمهور آمریکا از توافق در ماه مه کناره گیری کرده است ، شرکت ها تا حد زیادی از ایران خارج شده اند و از ترس بی ثباتی و قطع جریان های مالی در ایالات متحده … ایران پاسخ داده است که از توافق خارج خواهد شد و دوباره غنی سازی اورانیوم را آغاز خواهد کرد مگر اینکه اروپا بتواند مزایا را تضمین کند. که طبق توافق هسته ای قول داده بود.

وخیم تر شدن اقتصاد ایران و تأثیر آن بر شرایط سیاسی و اجتماعی در ایران
وخیم تر شدن اقتصاد ایران و تأثیر آن بر شرایط سیاسی و اجتماعی در ایران

دلایل بازگشت تحریم ها

دلایل واقعی بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران عبارتند از: اول: روابط ناپایدار آمریکا و ایران از یک طرف و روابط ایران و اسرائیل ، از سوی دیگر ، اسرائیل می خواهد در ایران در خاورمیانه مجدداً برقرار کند که ایالات متحده می تواند با اعمال تحریم ها به آن کمک کند.

دلیل دوم:

نقش ایران در سوریه ، یمن و عراق ، زیرا بی ثباتی را در آنجا برانگیخته و آن کشورها را بی ثبات می کند.

وضعیت اقتصاد ایران قبل از اعلام رئیس جمهور آمریکا ترامپ مبنی بر بازگشت تحریم ها خوب نبود ، اما مردم ایران منتظر بودند تا از آنجا اقدامات لازم برای جلوگیری از عواقب تصمیم دولت آمریکا انجام شود.

واضح است که اوضاع سیاسی در جمهوری اسلامی در دوره گذشته ثبات خود را کاملاً از دست داده است و شکافی بین نخبگان حاکم این کشور و مردم ایران بیش از حد بوجود آمده است ، خصوصاً پس از بازگشت تحریم ها.

تحریم های آمریکایی نه تنها رئیس جمهور روحانی و تیم وی را در معرض خطر قرار داده است ، بلکه وی را برای گفتگو با غرب نیز آماده ساخته است. ضعف فزاینده سیاسی رئیس جمهور روحانی و دولت وی به مخالفان ، افراطیون و حامیان تندرو در ایران اجازه می دهد تا مواضع خود را تحکیم کرده و نقش مهمی در سیاست داخلی و همچنین خارجی ایفا کنند.

سقوط اقتصاد ایران جامعه و مردم را به شدت تحت تأثیر قرار داد ، زیرا این امر بر نرخ شهرنشینی ، میزان اجاره بها در املاک و مستغلات ، درآمد سرانه ، مالیات مسکن ، نرخ بیکاری ، تولید ناخالص داخلی و مخارج دولت در مسکن تأثیر گذاشت.

براساس اولین نتایج پس از اعمال تحریم ها در سالهای گذشته و کنونی سال ایران ، بیش از 4 میلیون شهروند طبقه متوسط ​​به خط فقر مطلق رسیدند و کسانی که نتوانستند جایگاه خود را در لحظه تحریم ها حفظ کنند.

برچسبهای مقاله:
·
مقوله های مقالات:
اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner