fbpx
banner
جولای 22, 2020
129 Views
دیدگاه‌ها برای عامل اصلی افزایش قیمت دلار و اظهارات رئیس جمهور در این رابطه بسته هستند
0 0

عامل اصلی افزایش قیمت دلار و اظهارات رئیس جمهور در این رابطه

Written by

قیمت دلار , در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار‌ها در روز قبل به زیر ۲۰ هزار تومان رسید و در دقایقی هم در کانال ۱۹ هزار تومان بود. هر چند تا لحظه نگارش این گزارش ساعت ۱۵ روز سه‌شنبه به ۲۱ هزار و ۷۰۰ رسید.

banner

عامل اصلی افزایش قیمت دلار و اظهارات رئیس جمهور در این رابطه ,قیمت دلار در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار‌ها در روز قبل به زیر ۲۰ هزار تومان رسید و در دقایقی هم در کانال ۱۹ هزار تومان بود. هر چند تا لحظه نگارش این گزارش ساعت ۱۵ روز سه‌شنبه به ۲۱ هزار و ۷۰۰ رسید.

کاهش قيمت دلار حدود ۱۰ درصدی نرخ دلار در یک روز، بازار گمانه‌زنی و شایعات را داغ کرد. هر چند به نظر می‌رسد برای پیش‌بینی روند آتی قیمت دلار کمی زود است، چراکه اول تاحالا مشخص نیست وضعیت دسترسی بانک مرکزی به دلار‌های بلوکه شده ایران در خارج به چه صورت است

و دوم میزان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان تا چه اندازه است و آیا بانک مرکزی می‌تواند بر ارز‌های واصله از طریق صادرکنندگان حساب کند و برای کنترل نوسانات بهره گیرد.

افزایش قیمت دلار

فنر دلار تا کجا فشرده می‌شود؟

کار پیش‌بینی در اقتصادی در هم تنیده که کوچک‌ترین دستورالعمل‌ها بر بخش بانکی و حقیقی اقتصاد تاثیر می‌گذارد، بسیار سخت خواهد بود.

مهمترین دلایل بروز این مشکل

با روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید و خروج از توافق هسته‌ای همچنین عدم استفاده از روش‌های پیشین برای فروش نفت قیمت ارز با افزایش ۱۶۶ درصدی به ۱۰ هزار و ۷۸۳ تومان رسید. مهم‌ترین دلیل رخداد‌های دو روز اخیر و افت‌های ناگهانی و شدید در نرخ ارز، عرضه ارز در ايران است.

در اواخر اسفند ماه و از ابتدای سال ۱۳۹۹ شیوع کرونا باعث توقف صادرات و همچنین بسته شدن مرز‌ها شد و تعطیلی بسیاری از صرافی‌ها و مراکز جابه‌جایی ارز کاهش منابع ارزی در كشور را در پی داشت؛ با گذشت زمان و به خصوص پس از قطعنامه آخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهش قیمت ارز تشدید شد.

اظهارات رئیس جمهور

رییس جمهوری اظهار داشت: تلاش داریم ارزی که در کشورهای دیگر به عنوان ذخیره داریم استفاده کنیم. در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و حداقل با سه کشور مذاکرات و اقدامات خوبی داشته‌ایم.

به گزارش خبرآنلاین، حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت درباره ارز تصريح كرد: چاره اندیشی برای بازار و شرایط اقتصادی موجود کشور یکی از موضوعات مطرح شده در جلسه امروز هیئت دولت است و بانک مرکزی در حال تلاش برای هدایت قیمت ارز به سمت قیمت تعادلی است که در این زمینه صادرکنندگان باید با تمام توان به کمک بیایند و طبق مقررات مقدار ارزی که از صادرات به دست آورده اند را در سامانه نیما عرضه کنند که این کار شروع شده و ادامه پیدا خواهد کرد.

بانک های کره جنوبی هفت میلیارد دلار ایران را آزادسازی نمی کنند

عباس مقتدایی در تذکری در جلسه علنی صبح امروز مجلس اظهار داشت: هفت میلیارد دلار از اموال ملت ایران که ناشی از فروش نفت بوده مدت هاست در بانک های کره جنوبی است و رها نمی شود، اکنون که مردم نياز به این پول دارند دولت کره به مسئولیتش عمل نمی کند.

برچسبهای مقاله:
· ·
مقوله های مقالات:
اقتصاد
همه اخبار فوری اینجا است :
اکنون مشترک شوید
banner